image

PeyamaKurd - Paris, Berlin ve Londra'yı kapsayan Avrupa turunu başlayan Irak Başbakanı Mustafa Kazimi ile ilgili ABD’ye yakın Iraklı siyasetçi ve Irak Ümmet Partisi Misal el-Alusi, Irak hükümeti heyetinin Londra’da İsrail’le ilişkileri normalleştirmeyi görüşeceğini iddia etti. 

Normalleşme süreci ile ilgili Arap medyasına konuşan Iraklı politikacı Misal el-Alusi, "Iraklı heyetin Londra'da İsrail ile ilişkileri normalleştirme görüşecek" ifadesini kullandı. 

El-Alusi, Kazımi’nin dış seyahatine ilişkin değerlendirmesinde milyonlarca Iraklının değişik yollarla gönderdikleri mektuplarda İsrail ile ilişkileri normalleştirme talebinde bulunduklarını ileri sürdü. 

Iraklı siyasetçi, İsrail ile Irak arasında hiçbir sorunun olmadığını belirterek, "Irak, İsrail ile ilişkilerini normalleştirmeye büyük bir ihtiyacı vardır. Irak bu konuda diğer Arap ülkelerinden önce adım atmazsa egemen bir ülke olmayacak" sözlerine yer verdi. 

Ayrıca Iraklı siyasetçi, Londra'yı ziyaret edecek heyetin İsrail ile ilişkileri normalleştirmek için resmi ve resmi olmayan toplantılara katılacağı iddiasında da bulundu.