image

PeyamaKurd - 3 Kasım'da yapılan seçimde mevcut Başkan Donald Trump'ı fark yenen Joe Biden'ın bugünden itibaren "başkanlık istihbarat brifinglerini" almaya başlayacağı ifade edildi.

Donald Trump'ın kabul etmediği seçim tartışmaları sürerken yeni Başkan seçilen Biden ve seçilmiş başkan yardımcısı Kamala Harris, bundan sonra istihbarat brifinglerini alacaklar.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Joe Biden'ın ekibi, bugün Biden ve Harris ilk kez, Ulusal İstihbarat Direktörlüğü tarafından hazırlanan ve ülke genelinde en önemli istihbarat notlarının Başkana sunulduğu günlük brifingleri almaya başlayacak açıklamasında bulundu.

Ulusal İstihbarat Direktörlüğü tarafından verilen brifingler, yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgını dolayısıyla bazı tedbirler altında yapılacak ancak ne şekilde gerçekleştirileceğine ilişkin henüz detay açıklanmadı.

ABD'de başkanlık geçiş sürecini yöneten Genel Hizmetler İdaresi geçen pazartesi resmi bir mektupla Biden'a kanunda belirtilen yetkilerin aktarıldığını duyurmuş, bir gün sonra da ABD Başkanı Donald Trump, Biden ve ekibinin günlük istihbarat brifingi almasını onaylamıştı.