image

PeyamaKurd - İran'daki Tahran Terbiyet Müderris Üniversitesi Öğretim Üyesi Veli Gülmuhammedi, Biden hükümetinin İran ile beklenildiği gibi ciddi bir anlaşmaya gitmeyeceğini iddia etti.

İran ile ABD ilişkilerinde mucize olmayacağını ve ABD'nin Hasan Ruhani hükümetiyle ciddi anlaşma yapmayacağını savunan Gülmuhammedi Anadolu Ajansı’na verdiği röportajda şu ifadelere yer verdi:

"İran ile ABD arasındaki gerginlik 40 yıldır devam ediyor. ABD'de Demokrat ya da Cumhuriyetçilerin iş başına gelmesini ve İran ile muhtemel politika değişikliklerini bu açıdan değerlendirmek lazım. Bu iki kesim de İran ile ilgili çok fazla politika değişikliğine gidemez. Anlaşmazlık yapısaldır ve müzakerelerle çözülemez."

İran meselesinin Biden'ın öncelikli ve acil gündemleri arasında yer alacağını düşünmüyorum, diyen Uluslararası ilişkiler uzmanı Gülmuhammedi, “Biden'ın öncelikleri NATO'yu daha kurumsal bir kimliğe büründürmek ve Batı dünyasındaki birliği sağlamaktır. Biden'ın gelişiyle İran ile ABD ilişkilerinde mucize beklenmemeli. Biden yönetimi, 40 yıllık anlaşmazlığı bir gecede bitiremez” dedi.

İranlı akademisyen, Biden'ın içeride kutuplaşma, ekonomik kriz ve yeni tip koronavirüs (Kovid-19), dışarıda da Çin, Rusya ve Atlantik birliğinin sağlanması gibi temel konuları öncelediğini ifade ederek, İran'ın bunların hiçbirinde birincil derecede öneme sahip olmadığını ve esas politikaların ekseninde yer almadığını söyledi.

“ABD'nin nükleer anlaşmaya dönmesi mümkün görünmüyor”

Gülmuhammedi açıklamasında İran ile ABD arasında olası yeni bir nükleer anlaşması müzakeresinin mümkün olmadığını vurgulayarak sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Biden, Trump'ın İran karşıtı politikalarını eleştirmesine rağmen bunların sonuçlarından yararlanacak. Yakın bir gelecekte ABD'nin nükleer anlaşmaya dönmesi ve İran'ın taahhütlerine uyması mümkün görünmüyor. Bu süreç çok zaman alacak.”