image

PeyamaKurd - Suriye krizinin kalıcı çözümü ve Türkiye'nin bölgedeki planlarına karşı birçok dünya devleti ile diyalog içerisinde olduklarını dile getiren Demokratik Suriye Meclisi (DSM) Eşbaşkanı Riyad Derar, Türkiye’nin engellemeleri ile uluslararası alandaki görüşmelerden uzak tutulmaya çalışıldıklarını ancak bölgedeki tüm devletler ile diyaloglarının sürdüğünü belirtti. 

DSM Eşbaşkanı Riyad Derar, Mısır’ın bölgede etkili devletlerden biri olduğunu dile getirerek, “Mısır’ın Arap devletleri üzerindeki etkisi büyüktür. Türk devletinin Rojava’daki saldırıları ile Mısır ile güçlü ilişkiler geliştirildi” ifadesini kullandı. 

Rojava ile ilgili diplomasi trafiğinin özellikle Türkiye'nin saldırıları ile birlikte yoğunlaştığını ifade eden Derar, birçok dünya devleti ile dışişleri bakanlıkları, parlamento temsilcileri ve milletvekilleri düzeyinde diyaloglar geliştirdiklerini belirterek, görüştükleri tüm ülkelerde halkın saldırılara karşı eylemler de gerçekleştirdiğini kaydetti. 

Riyad Derar, Türkiye'ye bağlı muhalif grupların Suriye krizini derinleştirdiğini ifade ederek, “Bu grupların Türkiye ile ortak hareket edişi, Suriye krizinin çözümünde rol oynayan devletlerin Türkiye’nin politikalarından etkilenmesine neden oluyor. Her grup, devletlerin desteğini Suriye krizini çözmek için kullanmalıdır” sözlerine yer verdi.