image

PeyamaKurd - Suriye Muhalefeti Yüksek Müzakere Komitesi Üyesi ENKS’li Hewas Egid, rejim ile muhalefet arasında Birleşmiş Milletler aracılığı ile Cenevre’de devam eden Suriye Anayasa Komitesi 5'inci tur görüşmeleri hakkında açıklama yaptı.

Görüşmelerden sonuç alınabilecek asgari düzeyde sonuçların olduğunu belirten Egid, bu aşamada ortak noktalarda uzlaşıya varılabileceğini belirtti.

Şam yönetiminin bu görüşmeler çerçevesinde zamana oynadığını kaydeden Egid, “Bu görüşmelerde şimdiye kadar genel bir siyasi çözüm için anayasa taslağını hazırlanmasına yönelik adımların atılması amacı vardı ve bu yaklaşım halen devam ediyor. Fakat sonuç alınamıyor. Kısaca şunu söyleyebilirim ki şimdiye kadar henüz ilerleme kaydedilmedi, sadece çabalar var” dedi.

“Rejim, eski Suriye mantığıyla insanlara ve diğer temsilcilere bakıyor”

Egid, Cenevre’deki rejim temsilcilerinin, diğer temsilcilere eski Suriye mantığı ile yaklaştığını belirterek şu ifadelere yer verdi:

“Rejim, sorunların çözümü için doğrudan müzakereler konusunda anayasal temele dayalı noktalara girmek istemiyor. Görüşmelere katılan rejim temsilcileri, eski Suriye mantığıyla insanlara ve diğer temsilcilere bakıyorlar. Eski Suriye yasalarına göre hareket ediyorlar. Bu bilinçle yaklaşıyor ve sadece zamana oynuyorlar. Muhalefetin içerisinde de bazı sorunlar var. Ancak aralarında bir ittifak olduğu için çelişilen noktalar konusunda fazla sorun çıkmıyor. Muhalefet, anayasa konusundaki temel ortak noktalarda sorun çıkarmıyor.”

BM liderliğinde Cenevre’de 25-29 Ocak tarihinde gerçekleştirilen Suriye Anayasa Komitesi 5'inci tur görüşmelerinde taraflar ilk kez anayasanın içeriğine odaklanarak yazım aşamasına geçmeyi planlıyor.