image

PeyamaKurd - İzmir'de gerçekleştirilen bir konferansa katılan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kobani'de Kürtlere ilişkin yaptığı bir açıklamada bulundu.

ABD'de dönemin başkanlarından Obama'nın kendisini Kobani'deki Kürtler için aradığına değinen Erdoğan, “Sayın Obama bir gece şahsımı aradı ve Kobani'deki Kürtlerin zor durumda olduğunu, bu konuda kapılarımızı açmak için destek istedi. Bana, 'Bu insanlar ölümle şu anda karşı karşıya, biz gerekirse uçaklarla mühimmat indireceğiz' dedi. Bu operasyona ben katılamam çünkü bu operasyonun ötesinde ciddi bir savaş var dedim. O olayla birlikte binlerce, on binlerce Kürt kardeşimiz öldü” açıklamasına yer verdi.

"Obama beni aradı, Kürtler zor durumda dedi"

Erdoğan konuyla ilgili açıklamalarında şu ifadeleri kullandı:

“Irak’tan kaçan yüz binlerce Kürt’e, biz kapımızı açtık. Soydaşlarımızı biz bağrımıza bastık. Tarih boyunca zulme ve katliama uğrayan herkese şefkatli olduk.

Suriye’deki çatışmalar başladığından beri, maddi imkanları katbekat bizden fazla olanlar, mültecileri toplama kamplarına mahkum ederken, biz bu insanlarla ekmeğimizi paylaştık.

Sayın Obama bir gece şahsımı aradı ve Kobani’deki Kürtlerin zor durumda olduğunu, bu konuda kapılarımızı açmak için destek istedi. Bana, ‘Bu insanlar ölümle şu anda karşı karşıya, biz gerekirse uçaklarla mühimmat indireceğiz’ dedi. Bu operasyona ben katılamam çünkü bu operasyonun ötesinde ciddi bir savaş var.

O olayla birlikte binlerce, on binlerce Kürt kardeşimiz öldü. Biz buna rağmen kapılarımızı açtık. On binlerce Kobanili hala bizim ülkemizde. Halep’teki kardeşlerimize biz sahip çıktık. Farklı inançtan insana kapılarımızı açtık."