image

PeyamaKurd - Esad rejimini iç kriz çıkarmak ve kamuoyunun dikkatini doğruluğu ve güvenilirliği olmayan meselelere yönlendirmekle suçlayan Rojava Özerk Yönetimi, yöneltilen iddialara ilişkin açıklamada bulundu.

Resmi hesabından açıklamada bulunan Rojava Özerk Yönetimi, "Rejimin geleneksel dili kullanma ve varsayımsal bir komplodan bahsetme üzerine ısrarı, sorumluluk ve görevlerinden açıkça kaçıştır" sözleri kullanıldı.

Özerk yönetimin açıklaması, Suriye Dışişleri Bakanlığı'nın İsrail'in Doğu Suriye'deki İran mevkilerini bombalaması ardından, geçtiğimiz çarşamba günü hem Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri hem de Güvenlik Konseyi (BMGK) Başkanı'na yazdığı bir mektupta yöneltilen suçlamalara yanıt olarak geldi.

İddialara yanıt veren Rojava Özerk Yönetim Dış İlişkiler Dairesi Başkanı Abdulkerim Omer, "iradelerinin, siyasi ve askeri kararlarının bağımsızlığını" belirtti.

Rojavalı yetkili, aynı zamanda "rejimin bu ve benzeri politikalardan, çözümü ve diyalogu engelleyip krizi daha da derinleştiren bu dilden kurtarılması" gerektiğini dile getirerek, Şam'ın Rakka'nın kuzey kırsalındaki Ayn İsa kasabasında artan hamlelerine vurgu yaptı.