image

PeyamaKurd - ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, ABD askerlerinin Irak’tan çekilmesine ilişkin açıklamada bulundu.

John Kirby, Irak'taki muharip ABD askerlerinin geri çekilme takvimine ilişkin herhangi bir mutabakat olmadığını söyledi.

İki ülkenin dışişleri bakanları arasındaki diyalog görüşmesinin ardından yapılan ortak açıklamada, “Irak'taki muharip ABD askerlerinin geri çekilme sürecinin devam etmesi yönünde uzlaşıya varıldığı” ifadesi, ABD askerlerinin bölgeden çekileceğine dair tartışmalarar yol açmıştı.

Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin ve mevkidaşı Antony Blinken arasındaki görüşmenin ardından kullanılan tartışmalı ifadeye açıklık getiren Pentagon Sözcüsü, “Açıklama iki tarafın nihai çekilme üzerine bazı ek teknik görüşmelerin yapılmasına karar verildiğini ifade ediyor” dedi.

"Askerlerin çekilme zamanına dair bir mutabakat yok"

ABD'nin çekilme niyetinin yeni olmadığına ancak açıklamadaki yeni noktanın çekilme konusundaki "teknik görüşmelerin yapılması" olduğuna dikkati çeken Kirby, "Şu anda bazı askerlerin ne zaman çekileceğine dair herhangi bir mutabakat yok" dedi.

Açıklamada gördüğünüz de aslında Irak ile ortaklığımızın, IŞİD’e karşı devam eden görevin önemine dair vurgu olduğunu savunan Kirby, “Nihayetinde uygun bir çekilme için uygun zamanlamayı konuşmak isteyeceğimizin altı çiziliyor” şeklinde konuştu.

Irak’ta Bağdat yönetiminin onay ve daveti ile bulunduklarını hatırlayan Kibry, terör örgütü IŞİD’e karşı başlatılan misyonun Irak’ta kalıcı bir ABD askeri varlığı üzerine kurulmadığının altını çizerek, yönetimin uzun zamandır Irak’tan günün birinde Amerikan askerlerini çekeceğini konuştuğunu belirtti.