image

PeyamaKurd - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, son olarak 2009 yılında konuşma yaptığı Dünya Ekonomi Forumu’na katılarak, önemli açıklamalarda bulundu.

Foruma pandemi nedeniyle video bağlantısıyla katılan Putin, “Tek kutuplu bir dünya düzeni kurma denemeleri geride kaldı. Söz konusu model, medeniyetin temellerine aykırı olurdu. Şu an dünyada çeşitli gelişim merkezleri oluşmuş durumda. Bu durumun anarşiye dönüşmemesi için de söz konusu merkezlerin çıkarlarının koordine edilmesi adına bir mekanizma oluşturulması mühim bir konu” ifadesini kullandı.

Öte yandan Putin, ABD ile her iki tarafın da stratejik nükleer cephanelerini azaltmasını içeren Yeni START anlaşmasının 5 yıl için uzatılması kararının ‘doğru yöne atılmış bir adım’ olduğunu belirtti, ancak birtakım anlaşmazlıkların halen var olduğunu ekledi.

Putin konuşmasında, çağrısı ile destekçilerinin Senato binasını basması ardından eski ABD Başkanı Donald Trump’ın başta Twitter olmak üzere sosyal medya hesaplarının dondurulmasına atıfla şu ifadelere yer verdi:

“Sosyal medya devlerinin işlerinin sınırlarının nerelere varabileceğini gördük, kendilerince kamu yönetimi yapmaya çalışıyorlar. Sosyal medya devlerinin şimdi hükümetler ile rekabet ettiklerini görüyoruz. Tekel olma konumları, bu kurumların çıkarlarının toplumunkilerle aynı olup olmadığı konusu soru işaretleri yaratıyor.”