image

PeyamaKurd - ABD’nin yaptırımlarına ilişkin açıklamada bulunan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD'nin tek taraflı uyguladığı ekonomik yaptırımların İran'a maliyetinin 200 milyar dolar olduğunu dile getirdi. 

Ruhani’nin açıklamalarını yayımlayan İran'ın resmi haber ajansı IRNA'ya göre, Kereç kentine bağlı Golşehr ilçesinde bir demir yolu projesinin açılış töreninde konuşan Ruhani, ABD'nin ülkesine yönelik yaptırımlarının etkilerini ele aldı. 

Ruhani, ABD yaptırımlarını, "ekonomik savaş" olarak değerlendirerek, "Yaptırıma maruz kalmasaydık, 2016'dan bugüne kadar ülkeye 200 milyar dolar kaynak aktarılacaktı. Ülkeye dışarıdan yaklaşık 100 milyar dolar kredi girecekti” sözlerine yer verdi. 

“Yaptırımın maliyeti 200 milyar dolar...” 

İran lideri muhafazakar muhalif kesimlerin, hükümetin ekonomi yönetimine eleştirilerine de tepki göstererek, ülkeyi yaptırımlar nedeniyle 200 milyar dolar kayıpla idare ettiklerini kaydetti. 

İran'da ekonomik şartların zorlaştığını dile getiren Ruhani, "Bir grup, 'Yaptırımlar (ekonomiye) ne yaptı? Yaptırımlarla mücadeleyi güçlendirelim' diyor. Bir kişi ne kadar güçlü olursa olsun, su ve yiyecek bulamazsa tehlikeye düşer” ifadesini kullandı. 

İran, Rusya ve Çin'in Umman Denizi ve Hint Okyanusunda düzenlediği ve dün sona eren 4 günlük ortak askeri tatbikata da değinen Ruhani, "Tatbikat, basit bir mesele değil. Çünkü yağmacı güçleri çok kızdırdı" dedi.