image

PeyamaKurd - Başkent Tahran'da suikaste uğrayan nükleer programının mimarlarından bilim insanı Muhsin Fahrizade'nin öldürülmesinin İsrail'in tuzağı olduğunu belirten İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, suikasta yanıtın uygun bir zamanda verileceğini ifade etti.

Tahran'da düzenlenen Koronayla Ulusal Mücadele Kurulu toplantısında konuşan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, suikast sonucu hayatını kaybeden Fahrizade'nin, nükleer ve savunma alanındaki çalışmalarının yanında yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) konusunda da araştırmalar yapan bir bilim insanı olduğunu da dile getirdi.

Ruhani açıklamasında, suikastın ardında İsrail'in olduğunu ve ABD Başkanı Donald Trump'ın görevden ayrılmadan "kaos" hedeflediğini belirterek şu ifadelere yer verdi:

"Birkaç hafta sonra baskı dönemlerinin sona ereceğini hissediyorlar ve dünyadaki şartları değiştirmeye çalışıyorlar. Hem bölgede istikrarsızlık oluşturmak hem de dikkatleri bu günlerde işgal altındaki topraklarda (Filistin) estirdikleri terör ve tehditlerden başka yöne çekmek istiyorlar."

Ayrıca İran Cumhurbaşkanı açıklamasında, İsrail'in tuzağına düşmeyeceklerini belirterek, "İran'ın düşmanları İran ulusunun ve yetkililerinin bu cinayeti yanıtsız bırakmayacak kadar cesur ve azimli olduğunu iyi biliyor. İlgili yetkililer, bu suçun yanıtını uygun bir vakitte verecektir. Halkımız, siyonist rejimin tuzağına düşmeyecek kadar akıllı ve bilgedir" sözlerini kullandı.