image

PeyamaKurd - Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Türkiye ile yapılacak olan istikşafi görüşmeleri, ABD ve AB’nin Türkiye’ye yönelik yaptırım kararları ve Doğu Akdeniz’de yaşanılan problemler hakkında açıklama yaptı.

Miçotakis, Türkiye’nin provakosyonları artırma politikasının beklenen sonuçları vermediğini belirterek, “Türkiye, ABD'nin yaptırımlarına maruz kaldı, AB'de de bu süreç başladı ve genişleyebilir. Buna gerek kalmayacağını umuyorum ancak Türkiye, eylemlerinin bir sonucu olacağını her zaman bilmeli” dedi.

İki taraf arasında gündemdeki yerini koruyan istikşafi görümeleri hakkında Miçotakis, istikşafi görüşmeler sırasında Ege ve Doğu Akdeniz'deki deniz yetki alanlarının belirlenmesi dışında hiçbir konuyu istişare etmeyi planlamadıklarını söyledi.

"İstikşafi görüşmeler müzakere değil, gayrıresmi sohbetlerdir"

Konuyla ilgili olarak açıklamalarını sürdüren Miçotakis, “Hükümetimiz, en başından beri istikşafi görüşmelerin yeniden başlamasını hedefliyordu. Burada altını çizmek isterim ki, istikşafi görüşmeler müzakere değil, gayriresmi sohbetlerdir. Görüşmelerin yeniden başlaması için çerçevesinin belirlenmesi gerekir” dedi.

Yunanistan Başbakanı, Yunan adalarının ve ihtilaflı bölgelerin silahsızlandırılması konularının Türk tarafınca gündeme getirilmesi halinde bunları istişare etmeyeceklerinin altını çizdi.

Öte yandan Yunanistan Başbakanı, Yunan ordusunun kazandığı güce vurgu yaparak, "Yunanistan ilk kez uluslararası hukuka teoride başvurma doktirininden uzaklaşıp savunmasını ve ittifaklarını güçlendirerek ihtilafları barışçıl yoldan çözebileceğini kanıtladı" değerlendirmesinde bulundu.