image

PeyamKurd - Başkentte yaşanan baskın sonrası olası tehdit saldırılarına dikkat çeken ABD Kongre Polisinin, yerleşkeyi korumak için kente gelen Ulusal Muhafızların görev sürelerinin 2 ay daha uzatılmasını talep ettiği ifade edildi.

ABD eski Başkanı Donald Trump destekçilerinin Kongre baskını sonrası, Kongre binası ve çevresinde tehditlerin devam ettiğine ilişkin istihbaratların alınması üzerine güvenlik önlemleri yüksek seviyeye çıkarıldı.

Kongre ile ilgili gelişmelere ilişkin Associated Press'in (AP) güvenilir kaynaklara dayandırdığı haberine göre, Kongre Polis Departmanı, Ulusal Muhafızlar Komutanlığından, Kongreyi korumak için görev sürelerini 60 gün daha uzatmalarını talep etti.

"Ulusal Muhafızlar için tüm eyaletlerden gönüllüler aranıyor"

Baskın ihtimaline yönelik konuşan kaynaklar, Kongre ve çevresinde yönelik aşırı sağcı grupların "tehditlerinin" hala devam ettiğinin altını çizerek polisin tedbiri elden bırakmaması gerektiğini dile getirdi.

Öte yandan açıklamada bulunan ABD Temsilciler Meclisi Üyesi Demokrat Elissa Slotkin ise, bu konudaki talebin son 36 saatte yapıldığını ve Ulusal Muhafızlar için tüm eyaletlerden gönüllüler arandığını ifade etti.

Ayrıca Temsilciler Meclisi Başkanı Demokrat Nancy Pelosi de düzenlediği günlük basın toplantısında, "İhtiyacımız olduğu müddetçe, Ulusal Muhafızları burada tutmalıyız" yorumunda bulundu.