image

PeyamaKurd - MAK araştırma şirketinin ocak ayı anket sonucuna göre olası bir seçimde yüzde 10’luk barajı aşabilecek sadece 3 parti var.

MAK’ın 14-26 Ocak tarihleri arasında gerçekleştirdiği anketin sonuçlarına göre, “Yarın genel seçim olsa” başlığı altında yurttaşlara hangi partiye oy verecekleri soruldu.

Buna göre vatandaşların yüzde 32,2’si AKP, yüzde 22,5 CHP ve yüzde 12,3 ise İYİ Parti’ye oy tercihinde bulunuyor.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) yer alan diğer iki önemli parti MHP ve HDP’nin ise seçim barajının altında kaldığı görülüyor.

Ankete göre HDP yüzde 8, MHP ise yüzde 7,7 oy potansiyeline sahip.

Ankette Gelecek Partisi’nin yüzde 2,2 DEVA Partisi’nin ise yüzde 2 oy aldığı görüldü.

“Kararsızların oy oranı seçim barajının üstünde”

MAK araştırma şirketinin anketinde, kararsızların oylarının dağıtılmasıyla, AKP yüzde 35.6, CHP yüzde 24,9 ve İYİ Parti yüzde 13,6 ile seçim barajının üstünde yer alan partiler oluyor.

HDP kararsızların dağıtıldığı oylar ile yüzde 8,9’a yükselirken MHP’de yüzde 8,5 oy oranında kalıyor. Böylece bu iki parti seçim barajının altında kalmış oluyor.

Öte yandan kararsızların oy oranının ise seçim barajının üstünde olduğu kaydedildi.

Ankette dikkat çeken diğer bir sonuç ise yurttaşın “Hayatından memnun olmadığı” oldu.

Partilere göre “Bir bütün olarak düşünüldüğünde, hayatınızdan ne kadar memnunsunuz?” sorusuna yurttaşın çoğunluğu “Memnun değilim” yanıtını verdi.

Bu oran CHP’de yüzde 73, İYİ Parti’de yüzde 54 çıkarken MHP’ye oy veren yurttaşın yüzde 11’i, AKP’li yurttaşların da yüzde 14’ü hayatından memnun olmadığını aktardı.