image

PeyamaKurd - Şampiyonlar Ligi’nde takım sayısının 32’den 36’ya çıkarılacağının açıklanması yeni gelecek 4 ekibin hangi kriterlere göre belirleneceği sorusunu gündeme getirdi. Avrupa Ligler Birliği Başkanı Lars-Christer Olsson, UEFA’ya ek kontenjanı büyük ligler yerine 11, 12, 13 ve 14. sırada yer alan ülkelere verin uyarısı yaptı. Gözler UEFA'nın alacağı karara çevrildi.

UEFA’nın 2024 yılından itibaren Şampiyonlar Ligi’nde yeni formata geçiş hazırlıkları sürerken 'European Leagues' (Avrupa Ligler Birliği) Başkanı Lars-Christer Olsson’dan önemli bir çıkış geldi.

“4 takımlık yeni kontenjan”

Financial Times’ın düzenlediği Futbol Sektörü Zirvesi’ne katılan Olsson, Şampiyonlar Ligi’nde takım sayısını 32’den 36 çıkarmayı ve eklenecek 4 takımlık kontenjanı kulüplerin başarı puanına göre belirlemeyi düşünen UEFA’ya bir uyarı yaparak, büyük liglerin 6’ncıları yerine ülke sıralamasında 11-12-13 ve 14. basamaklarda yer alan ülkelerin şampiyonlarının alınması gerektiğini söyledi.

“İspanya ve İngiltere'ye vermeyin”

UEFA’nın eski Genel Direktörü de olan Olsson “Bize göre öncelik İspanya veya İngiltere’nin lig altıncısında değil. Örneğin İskoçya, Danimarka veya İsviçre şampiyonunda olmalı, çünkü bu karar Şampiyonlar Ligi’nin 1992’deki kuruluşundan bu yana UEFA’nın alacağı en önemli karar olacak. Bunu en doğru şekilde yapmalıyız ve karar aşaması şeffaf olmalı” diyerek, UEFA’ya ciddi bir uyarı yaptı.

Avrupa Ligleri Başkanı, ayrıca bu kararı UEFA İcra Kurulu’nun değil, 55 ülkenin katılımı ile 20 Nisan’da toplanacak UEFA Genel Kurulu’nun vermesi gerektiğinin de altını çizdi.

“UEFA’nın planı ne öngörüyor?”

Şampiyonlar Ligi’nde reform yaparak takım sayısını 36’ya çıkartıp İsviçre Sistemi ile oynanacak maç sayısını arttırmayı planlayan UEFA, ek olarak doğrudan katılacak 4 takımdan birinin ülke sıralamasında 5. sırada olan ve play-off oynayan ligin (şu anda Fransa) lig üçüncüsüne vermeyi düşünürken, diğer 3 takımın kulüp başarısına göre katılmasını öngörüyor. Bu da en başarılı takımlar ilk 4 büyük ligden geldiği için kalan 3 takımın o ülkelerden birinden olması anlamına geliyor.