image

PeyamaKurd - Ukrayna'daki askeri duruma ilişkin gelişmeleri değerlendiren AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, koşulların izin vermesi halinde AB’nin Ukrayna konusunda diplomatik bir çözüme hazır olduğunu ifade etti.

Basın açıklamasında bulunan Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, AB’nin Ukrayna ordusunu eğitmek için bir misyon başlatmayı planladığını, ancak ihtilafı müzakereler yoluyla çözmek için çaba göstermeye devam edeceğini dile getirdi.

Borrell açıklamasında, Brüksel'in Kiev'e askeri, finansal ve siyasi desteğini artıracağına vurgu yapan Borrell, 17 Ekim'de yapılacak AB dışişleri bakanları toplantısında Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin eğitimine yönelik resmi bir misyon başlatma konusunda anlaşmaya varılmasını umduğunu vurguladı.

Ukrayna'ya ilişkin kesin bir mesajda bulunan AB Yüksek Temsilcisi Borrell açıklamasında, “Aynı zamanda, koşullar izin verirse diplomatik bir çözüm aramaya hazırız” ifadesini kullandı.