image

PeyamaKurd - BeyazSaray'dan yapılan açıklamada ABD yönetimi, Çin'i bilgisayar korsanlarıyla çalışmak, başta Microsoft e-mail sistemi olmak üzere dünyadaki resmi ve özel kuruluşlara siber saldırılar düzenlemekle suçladı.

Çin ile ilgili yapılan açıklamada Pekin yönetimi ilk kez, fidye yazılımı saldırılarında ve diğer siber operasyonlarda bilgisayar korsanlarıyla çalışma konusunda hedef gösterildi.

Beyaz Saray açıklamasında, NATO üyeleri de dahil birçok Batılı müttefikin Çin’e karşı yöneltilen bu suçlamalara katıldığı belirtilerek, Microsoft şirketinin mart ayında siber saldırılar hakkında Çin Devlet Güvenlik Bakanlığını işaret ettiği ve Çin hükümetinin çoğunlukla özel sektörü hedef almak üzere dünya çapında on binlerce bilgisayarı hacklemek için suç gruplarını istihdam ettiği vurgulandı.

Ayrıca konuyla ilgili açıklamada bulunan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ise, Çin Devlet Güvenlik Bakanlığının, hem devlet destekli faaliyetler yürüten hem de kendi finansal kazançları için siber saldırılar gerçekleştiren sözleşmeli bilgisayar korsanlığı sistemini teşvik ettiğini belirtti.

Açıklamasının devamında Bakan Blinken, "Çin Devlet Güvenlik Bakanlığından maaş alan bu sözleşmeli korsanlar, çalınan fikri mülkiyetler, fidye ödemeleri ve siber güvenlik azaltma çabalarında hükümetlere ve işletmelere milyarlarca dolara mal oldu" sözlerini kullandı.