image

PeyamaKurd - İran destekli güçlerle ilgili karar alan ABD Hazine Bakanlığı, İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü ile iş birliği içinde Yemen'deki Husilere milyonlarca dolar finansman sağladıkları gerekçesiyle 7 şahıs ve 4 şirkete yaptırım getirdiğini duyurdu.

Konuyla ilgili yazılı açıklamada bulunan ABD Hazine Bakanlığı, "Bugün İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü ve  Yemen'deki Husilere fon sağlayan kaçakçılık ağının üyelerine yaptırım getirmiştir" sözlerini kullandı.

Bakanlığın yayımladığı açıklamada, yaptırım listesine alınan 7 kişi arasında bulunan Said Ahmed Muhammed el-Cemal'in İran'da olduğu ve başta petrol olmak üzere birçok alandan elde ettiği on milyonlarca dolar geliri Yemen'deki Husilere aktardığı vurgulandı.

Husilere destek veren kişi ve şirketlere yaptırım

Ayrıca açıklamada, söz konusu bu ağ üzerinden sağlanan fonların Husilerin Yemen'deki sivillere ve kritik altyapılara saldırılarında kullanıldığı belirtilerek, söz konusu fonların devam etmesi durumunda bölgedeki çatışma ve insani krizin sonunun gelmeyeceği belirtildi.

Twitter hesabı üzerinden açıklamada bulunan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ise şu ifadelere yer verdi:

"ABD, bir ateşkesi kabul etmeleri ve Yemen'deki çatışmanın çözülmesine yönelik görüşmelerin içinde yer alması için Husilere baskı uygulamayı sürdürecektir. Bugün, İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü ile iş birliği içinde Husilere destek veren paravan şirketler ve aracılık yapanlardan oluşan bir ağa yaptırımlar getirdik."