image

PeyamaKurd - Trump yönetimi Avrupalı müttefiklerinin ve diğer ülkelerin sınırları içinde konuşlandırdığı ABD askerleri için daha fazla para istemeyi planlıyor.

Çok sayıda yetkili Cuma günü Savunma Bakanlığı’ndan başka ülkelerde asker konuşlandırmanın maliyetiyle ve bu ülkelerin giderlere ne kadar katkıda bulunduğuyla ilgili verileri paylaşmasını istedi.

Trump bir süredir NATO müttefiklerinden gayri safi milli hasılalarının yüzde ikisini savunmaya ayırmaları çağrısında bulunuyordu. Bu çağrıların ardından son iki yılda bir dizi NATO üyesi savunma harcamalarını arttırdı.

Yetkililer, Savunma Bakanlığı’ndan istenen bilgi talebinin bu çaba çerçevesinde talep edildiğini, bu bilgilerin NATO müttefiklerine sınırları dahilinde ABD askerleri bulundurmanın Washington’a olan maliyetini azaltmaları konusunda baskı uygulamak için gelecek toplantılarda kullanılabileceğini dile getirdi.

Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Garrett Marquis ABD’nin müttefiklerinden ortak savunmaya yaptıkları yatırımı arttırmalarını ve maliyetin daha adil paylaşılmasını sağlamanın ABD’nin uzun süreli hedeflerinden olduğunu söyledi.