image

PeyamaKurd - Joe Biden yönetimi tarafından Rusya'ya karşı Ukrayna'ya güvenlik desteği sürüyor. Beyaz Saray, Ukrayna'ya gelişmiş füze sistemi olan Yüksek Performanslı Topçu Roket Sistemlerini de içeren (HIMARS) 450 milyon dolarlık yeni savunma yardımı sağlayacaklarını bildirdi.

Süreç ile ilgili günlük basın toplantısından değerlendirmelerde bulunan Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, "ABD, bugün Ukrayna'ya demokrasisini savunmak için verdiği söz kapsamında 450 milyon dolarlık yeni bir yardım paketi sağlayacak" açıklamasına yer verdi.

ABD'li yetkili Kirby açıklamasında, söz konusu pakette, silahlar ve ekipmanların yanı sıra HIMARS'ın olduğunu belirterek, "Bu yardımlar Ukrayna'nın kıyılarını ve su yollarını korumasını sağlıyor" ifadesini kullandı.

Ukrayna'ya toplam yardım 6.1 milyar dolara ulaştı!

Beyaz Saray yetkilisi açıklamasında, Biden'ın Rusya-Ukrayna savaşının başlangıcından bu yana Ukrayna'ya 13 savunma yardım paketi açıkladığını ve bu yardımların toplam değerinin 6,1 milyar dolara ulaştığını vurguladı.

ABD Başkanı Biden, son olarak 15 Haziran'da yaptığı açıklamada, Ukrayna'ya 1 milyar dolarlık savunma yardımı sağlayacaklarını belirtmişti.