image

PeyamaKurd- Irak Başbakanı Muhammad Şiya es-Sudani, Irak ile ABD arasındaki ilişkilerin sadece "güvenlik boyutuyla sınırlı kalamayacağına" ifade ederek Amerikan şirketlerinin Irak'taki karşılaştıkları zorlukları çözmek istediklerini söyledi. 

Sudani, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun (BM) 78’inci oturumu toplantıları kapsamında gittiği New York’ta bugün Amerikan Ticaret Odası, iş adamları ve Amerikan şirketlerinin temsilcileriyle bir araya geldi. 

Sudani, ABD ile ticari ve ekonomik ilişkileri geliştirmek istediklerini ifade ederek, "Irak ile ABD arasındaki ilişkilerin sadece güvenlik boyutuyla sınırlı kalmasını istemiyor. Irak’ta faaliyet yürüten ABD şirketlerinin karşılaştıkları zorlukları bize bildirmelerini istiyoruz. Bu çerçevede biz de çözüm yolları aramak için gereken adımları atacağız” çağrısında bulundu.  

Sudani, Fransız Total Energies şirketi, BAE ve Çinli şirketlerle başlayan gaz projelerinin beşinci turun ardından 2-3 yıl içinde Irak’ta gaz israfındaki yanlış metotların durdurulacağını belirtti.

Başbakan Sudani, Irak’ta Anbar, Musul ve Necef vilayetlerinde olmak üzere 11 doğal gaz sahasında çalışmaların yürütüldüğünü ifade etti.