image

PeyamaKurd - Karadeniz ve Donbass'taki gerilim sürerken Ukrainskiy Tijden adlı dergide yer alan bir makaleye göre Rusya ile savaş durumunda NATO üyeliği, Ukrayna'ya yardım garantisi sağlamayabilir

İki ülke arasındaki gerginliğine değinen Rutgers Üniversitesi'nden siyaset bilimci Prof. Alexander J. Motyl’in dergi için kaleme aldığı yazıda, Rusya ile olası savaş durumunda NATO üyeliğinin Ukrayna'ya yardım garantisi vermeyeceğini ileri sürdü.

ABD'li uzman Motyl, Avrupa'da birçok kişinin Rusya'ya karşı olumlu tutum sergilediğine dikkat çekerek, barışsever Fransız ve Almanların, Ruslarla savaşta az bilinen Ukrayna'yı savunmak istemeyeceğini kaleme aldı.

"Avrupa ordu birliklerinin çoğu perişan durumda"

Motyl yazısında, "Avrupa'da yaşam standardı yüksek, İkinci Dünya Savaşı'nın hatırası hala canlı, mutabakat eğilimi büyük, Ukrayna ise çok uzakta" diyerek, ayrıca Avrupa ordusunun ‘ciddi askeri müdahale’ yeteneğine sahip olduğundan şüphe etti.

Ayrıca ABD'li uzman yazısında "Avrupa ordu birliklerinin çoğu perişan durumda. Modernizasyon yok, para yok, askeri deneyim yok" sözlerine yer verdi.

Öte yandan Motyl, Avrupa’daki ulaşım ağının eskidiğini, askeri birliklerin ve araçların aktarılması için ‘birkaç hafta, belki de ay’ gerekeceğini ileri sürerek silahlı kuvvetleri okyanus ötesinde bulunan ABD’den de yardım beklenemeyeceğini kaydetti.