image

PeyamaKurd - Washington’da Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Japonya’da yaptığı açıklamaların aksine Rus S-400’lerinin Türkiye’ye sevkiyatı durumunda yaptırım seçeneğinin hâlâ masada olduğu iddia edildi.

İngiliz haber ajansına açıklamada bulunan ABD'li yetkililer, Erdoğan'ın açıklamalarının aksine NATO müttefiki Türkiye'nin Rus yapımı S-400 savunma sisteminden vazgeçmemesi halinde ABD yönetiminin Türkiye'ye hâlâ yaptırım uygulamayı planladığını ifade edildi.

Washington yönetimi yetkililerinin açıklamalarına göre ABD, Türkiye'ye yaptırım uygulama eğiliminde ve ayrıca gerekirse Türkiye F-35 programından çıkarılabilir.

Söz konusu yapılan haberde ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsünün "Birleşik Devletler, S-400'lerin teslim alınması halinde Türkiye'nin bunun çok gerçek ve olumsuz sonuçları ile karşı karşıya geleceğini, F-35 programından çıkarılabileceğini ve ABD'nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası'nın (CAATSA) öngördüğü yaptırımlara maruz kalabileceğini sürekli ve açık bir şekilde dile getirdi" ifadelerini kullandığı aktarıldı.

Pentogon'un Hava Kuvvetleri Sözcüsü Yarbay Mike Andrews'ın da "Hiçbir şey değişmedi" dediği belirtildi. Andrews'ın "Türkiye'nin satın aldığı S-400'lerin F-35'lerle uyumlu olmadığını ve Türkiye'nin her iki sisteme birden sahip olmayacağını vurguladığına" da dikkat çekildi.