image

PeyamaKurd - İran'a nükleer anlaşma konusunda uyarıda bulunan ABD, İsrail ve BAE ortak açıklamada, "Diplomasi başarısız olursa diğer seçenekler masada olacak" sözlerine yer verildi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanı Abdullah Bin Zayed Al Nahyan ile iki ülke arasındaki normalleşme anlaşmasının yıl dönümünde Washington'da bir araya geldikten sonra, iki bakanla ortak basın toplantısı düzenledi.

Bakan Blinken, İran'a ilişkin soruları verdiği yanıtta, bu ülkenin nükleer silah elde etmemesi gerektiği konusunda hemfikir olduklarına dikkat çekti.

ABD: Tahran ile anlaşma konusunda hazırız!

Blinken, diplomatik yolların en iyi çözüm yolu olduğuna inandıklarını ifade ederek, aylardır ülkesinin İran nükleer anlaşmasına dönme konusunda hazır olduğunu ifade ettiğini ancak Tahran'ın bu konuda hazır olduğunu görmediklerini vurguladı.

Ayrıca açıklamasında, "Zaman daralıyor ve burada da görüştüğümüz üzere Ortak Kapsamlı Eylem Planı'na (OKEK) dönsek bile OKEK’in temel faydalarını göremeyeceğimiz bir noktaya yaklaşıyoruz" diyen Blinken, "Çünkü İran, daha çok santrifüj kullanarak uranyum zenginleştirme oranını yüzde 20’den yüzde 60’a çıkarmak başta olmak üzere bu süreyi nükleer programını ilerletmek için kullanıyor" ifadesini kullandı.

"İran nükleer bombaya bir adım daha yaklaşıyor"

Nükleer müzakerelerde kaybedilen zamanın İran’ın nükleer programına devam etmesini sağladığını savunan İsrail Dışişleri Bakanı Lapid, "Her geçen gün, gecikilen her gün İran nükleer bombaya bir adım daha yaklaşıyor" sözlerine yer verdi.

Öte yandan açıklamada bulunan BAE Dışişleri Bakanı Al Nahyan ise İsrail ile BAE arasında iş birliği ve ortaklığı mümkün kılan ABD'ye teşekkür ederek, İsrail'i ziyaret edeceğini ve bu ülkeyle ilişkilerini daha da derinleştireceklerini belirtti.