image

PeyamaKurd- Al-Monitor sitesi’nden paylaşılan bir habere göre, Türkiye’nin olası Rojava operasyonuna karşı Rusya, İran ve Suriye'nin desteklediği grupların, Türkiye'ye karşı birleştiği iddia edildi.

Türkiye’nin, ‘Suriye’nin kuzeyine yönelik askeri operasyon’ hazırlığında olduğunu duyurmasının ardından, Arapça ve İngilizce yayın yapan ABD merkezli Al-Monitor sitesi, Türkiye’nin olası Suriye operasyonuna karşı Rusya, İran ve Suriye'nin desteklediği grupların, Türkiye'ye karşı birleştiğini öne sürdü.

“Oluşturulan grupta YPG de var”

Habere göre, Rus birlikleri ile Suriye’deki gruplar bir araya geldi ve ‘Kuzey Yıldırım’ adında bir merkez kurdu. Bu merkezin Halep’in kuzeyinde konuşlanan bir Rus askeri üssün de bulunduğu iddia edildi. Türkiye'nin olası operasyonuna karşı birleşen grupların arasında, YPG ve Fatemiyoun'un da olduğu, iddialar arasında yer alıyor.

“SDG’den bir isim açıklamalarda bulundu”

Al-Monitor’e açıklamalarda bulunan Suriye Demokratik Güçleri’nden bir kişinin olduğu iddia edilerek; o kişinin,“Bu operasyon merkezini oluşturan ülke Rusya ve Suriye rejimine baskı yapan İran ve PKK. İran Şii yoğunluğun olduğu bölgeleri korumak istiyor. Görüşmeler Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye’ye askeri operasyonu gündeme getirdiğinden beri devam ediyor.” ifadelerini kullandığı belirtildi.

Haberin detaylarında, “Kuzey Yıldırım operasyon merkezinin amacı, askeri cepheyi yönetmek ve çatışmaları koordine ederek, çekilme sınırını belirleyerek, olası bir Türkiye saldırısında YPG’ye destek sağlamak.” ifadeleri kullanıldı.