image

PeyamaKurd - Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Sani bugün yaptığı açıklamada, Hamas'ın 7 Ekim'de İsrail'e düzenlediği saldırıda ele geçirdiği rehinelerin serbest bırakılmasına ilişkin anlaşmanın artık "küçük" pratik meselelere bağlı olduğunu söyledi ancak ayrıntı veya zaman vermedi.

AFP'nin bildirdiğine göre Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile düzenlediği ortak basın toplantısında, "Müzakerelerde kalan zorluklar, daha büyük zorluklarla karşılaştırıldığında çok küçük, daha lojistik ve daha pratik" dedi.

Katar, şimdiye kadar geçici ateşkes karşılığında 240 rehinenin bir kısmının serbest bırakılmasını amaçlayan arabulucu görüşmelere yardımcı oldu ve bu arabuluculuk çabası şu ana kadar dört rehinenin serbest bırakılmasına yol açtı.

Başbakan Al Sani, "Görüşmeler son birkaç haftadır zaman zaman iniş ve çıkışlar yaşıyor. İnsanları güvenli bir şekilde evlerine geri getirebilecek bir anlaşmaya varmaya yeterince yakın olduğumuza artık daha fazla güvendiğimi düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

"Dehşetler arasında hiyerarşi yoktur"

İsrail, çoğu sivil yaklaşık 1.200 kişiyi öldürdüğünü ve yüzlerce rehinenin alındığını belirttiği 7 Ekim saldırılarına yanıt olarak “Hamas'ı yok edeceğini” söylüyor.

Borell, "Dehşetler arasında hiyerarşi yoktur, bir korku diğer bir dehşeti haklı çıkarmaz" diye ekleyerek, artan şiddete son verilmesi ve bölgede "sürdürülebilir barış" yaratılması çağrısında bulundu.

Washington Post gazetesi, taraflar arasında çatışmalara ara verilmesi karşılığında Gazze'de rehin tutulan kadın ve çocukların serbest bırakılmasına yönelik geçici bir anlaşma yapıldığını bildirmişti.