image

PeyamaKurd - Rusya - Ukrayna savaşı sebebiyle ortaya çıkan enerji krizi sonucu Almanya'nın bu kış doğalgaz sorunu yaşama tehlikesi gözler önünde.

Almanya'nın enerji düzenleme kurumu olan Federal Ağ Ajansı Başkanı Klaus Mueller gaz stoklarının 11.  Aydan sonra hedefin yüzde 95'ini karşılayabileceğini, eğer Rusya gaz akışını tamamen keserse bu stokların sadece 2 - 2,5 ay yetebileceğini aktardı. Bununla beraber stokların şu an yüzde 77'sinin dolu olduğunun altını da çizdi.

Mueller "Depoları doldurmak konusunda öncesinden daha hızlıyız ancak bu rahatlayacağımız anlamına gelmiyor. Bu şekilde devam etmemiz gerekiyor" dedi. Mueller, Kasım ayı için hedeflenen yüzde 95 doluluk oranına ulaşmanın ise 'zorlu' olacağını belirtti.

Ayrıca Rusya'nın sevkiyatının azalması nedeniyle hükümet tüketimi azaltma uyarılarında bulurken bu hafta artan enerji maliyetinin finansmanı için tüketicilere geçici bir vergi uygulanacağını açıkladı.

Mueller "Krizin ne yönde evirileceğini bilemiyoruz. Hangi tüketicilerin daha önce kesintilerle karşılaşacağı konusunda kesin bir durum yok. Şeffaf olmaya çalışıyoruz" sözleriyle dikkat çekti.