image

PeyamaKurd - İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ev sahipliğinde 'Altılı Masa'nın beşinci toplantısı yapıldı. Toplantı sonrası yapılan yazılı açıklamada hükümetin Madrid'de imzalanan Türkiye-İsveç-Finlandiya mutabakatına tepki gösterildi.

İktidar karşıtı siyasi partilerinin 'Altılı Masa' toplantısının beşincisi İYİ Parti lideri Meral Akşener'in ev sahipliğinde, öğle yemeğinden sonra gerçekleşti.

Türkiye-İsveç-Finlandiya mutabakatı eleştirildi!

Ortak yazılı açıklamada;  "13. Cumhurbaşkanı demokrasi âşıklarının adayı olacak" denildi, Madrid'de imzalanan Türkiye-İsveç-Finlandiya mutabakatı eleştirildi.

Yapılan açıklamada Madrid'de imzalanan Türkiye-İsveç-Finlandiya mutabakatı eleştirilerek, "Türkiye’nin haklı taleplerini somut güvencelere bağlamayan üçlü mutabakat metni, bir iç siyaset malzemesi olarak kullanılması dışında herhangi bir değer taşımamaktadır" denildi.

“Temel İlkeler ve Hedefler” metni!

Ayrıca ortak açıklamanın devamında şu sözlere yer verildi: “Ülkemize ve milletimize ağır ekonomik, sosyal ve psikolojik bedeller ödeten Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi’nin açtığı yaraları sarabilmek, hukukun üstünlüğünü ve siyasi ahlakı yeniden tesis edebilmek için büyük bir kararlılıkla başlattığımız işbirliği sürecinin beşinci toplantısını bugün İYİ Parti Genel Başkanı Sayın Meral Akşener’in ev sahipliğinde gerçekleştirdik.

İktidarın milletimizi kutuplaştırarak birbirine hasım ilan eden bu kutuplaşma üzerinden çıkar düzenini sürdürmeyi amaçlayan kirli siyasetinin karşısında huzurun hâkim olduğu “Yarının Türkiyesi’ni” inşa etmeye kararlıyız.

Bugünkü toplantımızda, işbirliğimizin geldiği aşamayı, milletimizin gündemindeki sıkıntıları ve o sıkıntıları çözmek üzere atılacak yeni adımları ele aldık.

Altı siyasi partinin Genel Başkanları olarak, “Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Mutabakatımız” ile “Temel İlkeler ve Hedefler” metnimizi daha önce milletimizle paylaşmıştık. Ayrıca, görevlendirdiğimiz Seçim Güvenliği ve Kurumsal Reformlar Komisyonlarının çalışmaları da kamuoyunun takdirine sunulmuştur.