image

PeyamaKurd - Rusya'nın 1992'de imzalanan Açık Semalar Anlaşması'ndan çekilme kararını üzüntüyle karşıladığını duyuran NATO, Moskova yönetimine kararını gözden geçirmesi çağrısı yaptı.

Anlaşma ile ilgili açıklamada bulunan NATO, Rusya'nın anlaşmaya yıllarca uymayı reddettiğini ve anlaşmaya aykırı şekilde Kaliningrad bölgesi ve Gürcistan sınırı yakınında uçuş kısıtlamaları uyguladığını bildirdi.

Açıklamada, Rusya'ya defalarca anlaşmaya uyma çağrısı yapıldığı ifade edilerek, Moskova yönetiminin buna uymadığı, ABD'nin de Rusya'nın anlaşmaya uymamasını Kasım 2020'de anlaşmadan çekilmesinde önemli bir faktör olarak gösterdiği anımsatıldı.

Moskova'nın kararının değerlendirildiği açıklamada, "Rusya'nın Açık Semalar Anlaşması'ndan çekilme kararını bildirmesinden derin üzüntü duyuyoruz" sözleri kullanıldı.

Açıklamada, NATO'nun Avrupa-Atlantik güvenliği için konvansiyonel silahların kontrolüne olan bağlılığını sürdürdüğü belirtilerek şu ifadelere yer verildi:

"Rusya'nın eylemleri mümkün kıldığında bu ülkeyle yapıcı bir ilişkiyi arzulamaya devam ediyoruz. Rusya'yı, çekilmenin yürürlüğe girmesi için kalan 6 ayı kararını gözden geçirmek üzere kullanmaya ve Açık Semalar Anlaşması'na dönmeye çağırıyoruz."