image

PeyamaKurd - Yemen'de İran destekli Husi milislerin Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) Musaffah sanayi bölgesi ve Abu Dabi Uluslararası Havaalanı yakınındaki bir şantiyeyi 3 seyir füzesi ile hedef almasına Arap Birliği'nden kınama açıklaması geldi.

İran destekli Husilerin 17 Ocak’taki saldırısı sonucu, Abu Dabi’de petrol firması ADNOC’un depolama tesisleri yakınındaki Musaffah Sanayi Bölgesi’nde petrol yakıtı taşıyan üç tankerde patlama meydana geldi ve Abu Dabi Uluslararası Havaalanı’ndaki bir şantiyede küçük bir yangın yaşandı.

BAE'deki yerel güvenlik güçlerine göre, akaryakıt tanklarının patlaması sonucu Hindistan ve Pakistan vatandaşı 3 kişinin öldü, 6 kişi de yaralandı.

Yaşanan son saldırı ile ilgili Arap Birliği’nin daimi delegeler düzeyinde bugün yaptığı olağanüstü toplantıda, Husi milislerin BAE’deki sivil alanlar ve tesislere yönelik saldırısı reddedilerek, güvenlik ve istikrarına yönelik tüm tehditler karşısında BAE’ye verilen destek belirtildi.

Birliğin açıklamasında, Husi milisler tarafından gerçekleştirilen bu terör saldırılarının, uluslararası hukuk ve uluslararası insancıl hukukun açık bir ihlali olduğu belirtilerek, hayati sivil tesisler, enerji kaynakları ve küresel ekonominin istikrarı için gerçek bir tehdit olduğu kaydedildi.

Arap ulusal güvenliğini baltalayan bu saldırıların, bölgesel ve ulusal barış ve güvenliğin yanı sıra uluslararası ticari nakliye yolları için bir tehdit oluşturduğunun altı çizildi.