image

PeyamaKurd - Türkiye Cumhurbaşkanı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, seçim öncesinde Beşar Esad'la 'barış' istediğine yönelik yeni bir iddia ortaya atıldı. Lübnanlı bir siyasetçi, Erdoğan'ın kısa süre önce Esad'a bir mesaj yolladığını, Kürtler ve sığınmacılar üzerinden önerilerde bulunduğunu iddia etti.

ABD merkezli Associated Press (AP) haber ajansı, Erdoğan'ın Esad'a 'bir mesaj gönderdiğini' ileri sürdü. Suriyeli yetkililerle düzenli olarak görüştüğü ifade edilen Lübnanlı bir siyasetçiye dayandırılan haberde, mesajın geçtiğimiz günlerde iletildiği belirtidi. 

Kürtler ve sığınmacılar üzerinden öneriler

Haberde, Erdoğan'ın Esad'a, Suriye ordusunun Kürtlerin kontrolündeki bölgelere dönmesi, Kürt güçlerinin Suriye doğalgazını ve petrolünü kullanmasının engellenmesi adına harekete geçilmesi ve Suriyeli mültecilerin Suriye'ye geri gönderilmesi için çağrıda bulunduğu iddia edildi.

İranlılar üzerinden mesajın, Esad'a iletildiği kaydedilirken, Erdoğan'ın aynı zamanda Ankara'dan yetkilileri Şam'a göndermeye hazır olduğunu söylediği de aktarıldı.

Fakat Esad’ın söz konusu teklifi reddettiği ve yetkililerin 'üçüncü bir ülkede' bir araya gelmesini önerdiği belirtildi.

Üst düzey bir Türk yetkili ise İran'ın arabuluculuk yaptığı yönündeki iddiayı yalanladı. Yetkili, Türkiye'yi 'uzlaşmaya itenin' Rusya olduğunu ancak 'hiç ilerleme kaydedilmediğini' dile getirdi.