image

PeyamaKurd - ABD ve Rusya Savunma Bakanları, Ukrayna savaşından bu yana ilk kez bir görüşme yaptı. ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Rus mevkidaşı Sergey Şoygu'ya "Ukrayna'da acil ateşkes" çağrısı yaptı.

Pentagon'dan yapılan açıklamaya göre, Austin ile Şoygu arasında yapılan görüşmede, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik sürdürdüğü saldırıların son bulması için iletişim kanallarının açık olması gerektiği vurgusu yapıldığı ifade edildi.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby tarafından yapılan yazılı açıklamada, Austin'in Rus mevkidaşı Şoygu ile 18 Şubat'tan sonra ilk kez telefonda görüştüğü vurgulandı.

Pentagon'dan Ukrayna'da acil ateşkes çağrısı!

Sözcü Kirby'nin yayımladığı açıklamada şu sözlere yer verildi:

"Bakan Lloyd Austin, 18 Şubat'tan bu yana Rus Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile ilk kez 13 Mayıs'ta görüşmüştür. Bakan Austin, (Rusya'ya) Ukrayna'da acil ateşkes çağrısında bulunmuş ve iletişim kanallarının açık tutulmasının önemine dikkati çekmiştir."

Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırıları 24 Şubat'ta başlamış, o tarihten bu yana devam eden savaşta ABD ile Avrupa ülkeleri Moskova'ya yönelik çok sayıda yaptırım kararı almıştı.