image

PeyamaKurd - Ülkenin mevcut sistemle yönetilemeyeceğini ileri süren Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, 10 Ekim'deki erken seçimlerin ve anayasanın değiştirilmesinin durumun iyileştirilmesi için "dönüm noktası" olacağını ifade etti.

Başkent Bağdat’ta "Çözümler" isimli Rafideyn Formu’nun açılış konuşmasını gerçekleştiren Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, 10 Ekim’de yapılacak erken seçimlerin Irak’ın daha iyi bir yere gelmesi için "dönüm noktası" olacağını dile getirdi.

Berhem Salih, siyasi güçler ve toplumun önemli bölümünun olumlu yanları olmasına karşın anayasanın değiştirilmesini istediğini ifade ederek şu ifadelere yer verdi:

"Irak’ı artık bu anayasa ve mevcut sistemle yönetmek mümkün değil. Erken seçimler ve anayasanın değiştirilmesi ülkedeki hizmet kalitesinin artırılması ve durumun iyileştirilmesi için dönüm noktası olması gerekir. Seçimler, ayrıca birikmiş krizlerin çözümü için vesiledir."

Ayrıca Salih, geçtiğimiz 100 yılda Irak’ta mezhep ve etnik temelli çeşitli katliamlar ve mezalimlerin yaşandığını belirterek, 2003 sonrası Irak’ta da terör ve dış müdahale sorunlarıyla karşılaştıklarını vurguladı.