image

PeyamaKurd - Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, yarın yapılacak Irak erken genel seçimlerle ilgili vatandaşlara seçimlere katılma çağrısında bulundu.

Yarın yapılacak Irak erken genel seçimlerle ilgili yazılı bir video yayınlayan Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, vatandaşlardan seçimlere katılarak oy vermelerini isteyerek, bunun ülkenin geleceği açısından önemli olduğuna dikkat çekti.

Berhem Salih açıklamasında, seçimlerin ülkedeki sorunların çözümü için bir adım olacağını belirterek, seçimlerin sorunsuz bir şekilde geçmesini umduğunu vurguladı.

Irak ve Kürdistan Bölgesi’nde halk yarın sandık başına giderek oy kullanacak. Irak'ta yarın 2003 ABD müdahalesi sonrası 5'incisi gerçekleştirilecek genel seçimlerde, 167 siyasi parti ve oluşuma bağlı 3 bin 249 aday yarışıyor.

Söz konusu adayların 951’i kadınlardan oluşuyor. 789’u bağımsızlardan oluşan adayların geri kalanı ise siyasi parti ve koalisyonlar içerisinde yarışa katılıyor.

Pazar günü Irak'ta seçim sandıkları sabah 07:00'de açılacak, akşam saat 18:00'de kapanacak. Seçim sonuçlarının 24 saat içerisinde açıklanması bekleniyor.