image

PeyamaKurd - Terör örgütü IŞİD’in dün Diyala’da gerçekleştirdiği saldırıya ilişkin açıklamada bulunan Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, “Bölge düzeyinde terörü yeniden canlandırma girişimleri asla hafife alınamaz” sözlerine yer verdi.

Saldırı ile ilgili açıklama yapan Irak Silahlı Kuvvetler Genel Komutanlığı Sözcüsü Tümgeneral Yahya Resul ise Silahlı Kuvvetler Genel Komutanı ve Başbakan Mustafa el-Kazımi’nin, Diyala ilinin El-Azim nahiyesinin Um El-Kerami bölgesinde aralarında Irak ordusundan bir subayın da bulunduğu 11 kişinin öldürüldüğü terör eylemine ilişkin acil soruşturma başlatma talimatı verdiğini kaydetti.

Yahya Resul, “Silahlı Kuvvetler Komutanı, terör örgütlerinin planlarını engellemek ve IŞİD terör örgütü üyelerinin kullandığı bölgelerde büyük çaplı operasyonlar düzenlemek amacıyla teyakkuz seviyesinin en üst düzeylere çıkarılmasını emretti” diyerek, bu korkakça eylemi gerçekleştiren teröristlerin adil cezalarını almaları için her nerede olursa olsunlar peşlerine düşme çağrısında bulundu.

Ayrıca Resul açıklamasında, “Bu korkakça terör eylemleri silahlı güçlerimizin IŞİD’in bulunduğu bölgelerin izini sürme ve kalıntılarını Irak topraklarının her yerinden söküp atma kararlılığını artırıyor” dedi.

Bölgede terörü canlandırma girişimleri hafife alınmaması çağrısında bulunan Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih ise, Twitter hesabından paylaştığı mesajda şu sözlere yer verdi:

“Diyala’daki ordu kahramanlarının maruz kaldığı bu korkakça terör saldırısı, güvenliğimizi hedef almaya yönelik aşağılık ve başarısız bir girişimdir. Bölge düzeyinde terörü yeniden canlandırma girişimleri asla hafife alınamaz. Görevimiz, ulusal güvenliği koruyabilecek ve halka hizmet edebilecek bir hükümetin kurulması amacıyla iç cepheyi güçlendirmek ve anayasal kazanımları sürdürmektir."