image

PeyamaKurd - ABD Cumhuriyetçi Senatör Bryan Steil, Joe Biden yönetimini Orta Doğu'dan Patriot savunma sistemlerini geri çekme kararı hakkında Kongre'yi bilgilendirmeye çağırdı. ABD Başkanı Joe Biden'a ithamlarda bulunan Senatör, savunma sistemlerinin çekilmesi ile İran'a cesaret verildiğini ileri sürdü.

İran destekli milislerin bölgedeki ABD güçlerine yönelik saldırıların arttığına dikkat çeken Steil, Savunma Bakanlığı tarafından geçen ay açıklanan kararla ilgili endişelerini ifade etti.

Senatör Steil, Joe Biden'a yazdığı mektupta şu açıklamalara yer verdi:

“Savunma sistemlerini Orta Doğu'dan çekme kararı, Pentagon'un, nükleer anlaşmaya dönmek için Tahran'la müzakerelerin sürdürülmesi doğrultusunda ABD ile İran arasındaki gerilimin azaldığı yönündeki görüşünü yansıtıyor. Bu değerlendirmeye rağmen İHA'ların Irak'ta ABD ve Koalisyon güçlerinin kullandığı tesislerine yönelik saldırılarına yanıt olarak Suriye'deki İran destekli milisleri vurma emri verildi."

Steil, Temsilciler Meclisi'ndeki Cumhuriyet Araştırmaları Komitesi üyesi olması nedeniyle, söz konusu kararın İran rejimine nükleer anlaşmaya dönmek için daha fazla taviz vermeyi amaçladığından endişe ettiğini vurguladı.

Ayrıca gönderilen mektupta İran'ın bölgedeki niyetlerine ve savunma sistemlerinin geri çekildiği ülkelere tekrar saldırma girişimlerine karşı uyarıda bulunan Steil, Tahran destekli Husi milislerin bu yıl içinde Suudi Arabistan'a yönelik saldırılarının arttığına da dikkat çekti.

Senatör, savunma sistemlerinin geri çekilmesi ile ilgili Biden yönetiminden bir temsilcinin kongreye gönderilmesi ve gerekçenin sunulması gerektiğini de belirtti.