image

PeyamaKurd - Afganistan'daki çekilme ile ilgili açıklamada bulunan ABD Başkanı Joe Biden, Kabil hükümetinin ülkeyi düşmanlarına teslim ettiğini ifade etti.

ABD Başkanı Biden, ABD askerlerinin Afganistan’dan çekilmesiyle ilgili açıklamada bulundu.

Joe Biden'ın basın açıklamasında, "Afganistan'dan tarihimizin en uzun hava tahliyesini gerçekleştirdik" diyerek, "Kuvvetlerimiz Afganistan'da görevini mükemmel bir şekilde yerine getirdi" sözlerine yer verdi.

Terör örgütü IŞİD'in saldırısına değinen Biden, "IŞİD Horasan teröristlerinin de sürekli kalabalığın içinde olmasını bilmelerine rağmen bunu yaptılar. Diplomasi ekipleri ve istihbarat ekiplerimiz işlerini iyi yaptılar. 20 asker yaralandı, 13 kahraman hayatını kaybetti" açıklamasında bulundu.

"Afganistan'daki ABD'lilere 19 defa ulaştık"

Afganistan'daki ABD'lileri çıkmaları konusunda uyardıklarını belirten Biden şu ifadeleri kullandı:

"Nisanda bir karar verdim bu savaşı bitirmek için. 300 binden fazla Afgan ordusunun Taliban'la olan iç savaşta daha ciddi mücadele edeceğini düşündük.

Bu varsayım yanlış çıktı. Yine de ekibimize talimat verdik. Bu duruma hazırdık. Onlar ve Afganistan halkının çöküşünü izlerken, cumhurbaşkanı ülkeden kaçarken biz hazırdık. 

6 bin askerin Kabil'e gitmesine izin verdim Kabil Havalimanı'nı koruması için. Marttan beri Afganistan'daki ABD'lilere 19 defa ulaştık. Onları uyardık., "Çıkmanıza yardımcı olalım" dedik."

Joe Biden basın açıklamasında, "5 bin ABD'linin ülkede olduğunu ve önceden kalmak isteyenlerin artık ayrılmak istediğini öğrendik" diyerek, 5 bin 500 Amerikalı vatandaşımızı kurtarmayı başardık. Yerel çalışanları ve ailelerini de çıkardık. Binlerce Afgan çevirmeni çıkardık" değerlendirmesine yer verdi.

"100'den fazla ülke ile Taliban'ın talimatları tutması için çabalayacağız"

"Şimdi yaklaşık 100 ila 200 arasında Amerikalının kaldığını düşünüyoruz" diyen Biden "Onların çoğu çifte vatandaş. Ama geldiğimiz noktada ABD'lilerin %90'ı ayrılabildi. Kalanlar için son bir tarih yok. Gitmek istiyorlarsa onları her zaman çıkaracağız. Burada seyahat özgürlüğü, güvenli geçiş ve 100'den fazla ülke ile birlikte Taliban'ın talimatları tutması için çaba göstereceğiz. Buradan gitmek isteyenler buradan ayrılabilsin ve insani yardım Afgan halkına ulaşabilsin" şeklinde konuştu.

Ayrıca ABD Başkanı açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi:

"Güvenli geçiş vereceklerini söylediler. Buna ABD'li çalışanlarla birlikte dediler. Biz sadece sözlere bakmıyoruz, eylemlere de bakıyoruz. 31 Ağustos'ta ayrılmak burada zorunlu çekilme için yaptığımız bir şey değil, Amerikan halkını kurtarmak için yaptığımız bir durumdu.

Burada Afgan hükümeti ile işbirliği yapma gibi hiçbir önkoşul yoktu. Ben Beyaz Saray'a geldiğim gün Taliban asker olarak yüksek bir pozisyondaydı. Eğer 1 Mayıs'ta ayrılsaydık Taliban hiçbir ABD'li askere saldırmayacaktı. Ya ayrılacaktık ya da çatışmayı büyütecektik. Ben bu sonsuz savaşı uzatmayacaktım. Bu Kabil Havalimanı'nı seçme kararı da fikir birliğiyle gelen bir karardı.

5 bin 500'den fazla ABD'li ülkeden çıkarıldı. Afganistanlılar içinse ortaklarımızla birlikte 100 binini kurtardık. Hiçbir ülke bizim kadar tahliye gerçekleştirmemiştir. İşimiz daha bitmedi. Vatandaşlarımıza seslenmek istiyorum. Lütfen bana katılın ve dua edelim, askerlerimiz diplomatlarımız için. Bu görevi tamamladılar. Eşi benzeri görülmemiş bir sonuç için büyük risk aldılar. Gaziler ve gönüllüler tahliye için destek verdiler."