image

PeyamaKurd - ABD Başkanı Joe Biden, Rusya-Ukrayna krizini görüşmek üzere Avrupalı liderlerle video konferans yoluyla bir araya geldi.

Toplantıya Biden ile birlikte Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Olaf Scholz, İtalya Başbakanı Mario Draghi, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson katıldı.

VOA’da yer alan habere göre, Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada liderlerin Rusya’nın askeri mevzilenmesinden duydukları kaygıyı ve Ukrayna’nın egemenliği ile toprak bütünlüğüne verdikleri desteği yineledikleri belirtildi.

Açıklamada, “Liderler Rusya’yı Ukrayna’ya karşı saldırgan hamlelerden caydırmak için NATO'nun doğu kanadında güvenliği güçlendirme hazırlıklarının da dahil olduğu Rusya’ya büyük sonuçlar ve ciddi ekonomik maliyet getirecek ortak çabaları görüştü” ifadesi kullanıldı.

Macron, Putin ve Zelenski ile konuşacak!

Görüşmeye ilişkin Fransa’dan gelen açıklamada, Emmanuel Macron’un Ukrayna sınırındaki durumdan duyduğu kaygıyı dile getirdiği ve gerilimi sonlandırmak için birlikte çalışma gerekliliğini vurguladığı belirtildi.

Elysee Sarayı’nın açıklamasına göre, Macron gelecek günlerde Rusya Cumhurbaşkanı Vladmir Putin ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski ile telefonda görüşecek.

Stoltenberg: Ciddi sonuçları olur!

Öte yandan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de Başkan Joe Biden, Avrupalı liderler ve NATO’nun Moskova’ya Ukrayna’ya yönelik bir saldırının sert yanıtı olacağı konusunda ortak mesaj verdiğini belirtti.

Stoltenberg Twitter mesajında ‘‘Rusya’ın agresif tavırlarını arttırmasının ciddi sonuçları olacağı konusunda hemfikiriz’’ sözlerini kullandı.