image

PeyamaKurd - Amerikan basınına göre Washington'un Rusya onusunda Türkiye ve BAE'ye baskı yaptığı ileri sürüldü.

Habere göre, ABD’nin Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE), Rusya’ya uygulanan yaptırımlara uyma ve Ukrayna’daki eylemlerini sürdürmeye yardımcı olduğu iddia edilen ve kısıtlamalar uygulanan malların Rusya’ya ihracatını durdurma çağrısında bulunduğu kaydedildi.

"Türkiye, Rusya'ya 2022 Mart'ta 800 milyon dolar mal sağladı"

Rusya'ya karşı Batının yaptırımları sürerken Bloomberg'in yazısında, ABD Hazine Bakanlığı Terör ve Finansal İstihbarat Müsteşarı Brian Nelson’ın Türkiyeli yetkililerle görüşerek ABD yapımı dahil malların Rusya’ya giderek artan ihracatını değerlendirdiği vurgulandı.

Konuya dair Bloomberg'e konuşan bir yetkili, Türkiye’nin 2022 Mart-Ekim döneminde Rusya’ya 800 milyon dolar değerinde mal sağladığını, bunların içinde 300 milyon dolar değerinde makinelerin ve 80 milyon dolar değerinde elektronik eşyaların olduğu ifade edildi.

Avrupa Birliği ve ABD temsilcileri Türkiye'yi ziyaret edecek!

Yazıya göre İstihbarat Müsteşarı Brian Nelson’un, Ankara’yı Rusya’ya karşı uygulanan yaptırımlara uymaya ikna etmek için bu yıl içinde Türkiye’yi ziyaret eden üçüncü ABD’li yetkili olduğu belirtildi.

Birkaç Avrupa Birliği ve ABD temsilcisinin daha önümüzdeki haftalarda Türkiye’yi ziyaret edeceğini kaydeden kaynak, yaptırım ve ihracat kontrolüne tabi Rus gemilerin Türk limanlarına uğramaya devam etmesin de Batılı müttefikleri tedirgin ettiğini dile getirdi.

Ayrıca Bloomberg, söz konusu Nelson’un Ocak sonunda BAE temsilcileriyle de görüştüğünü yazarak, görüşmelerde Rusya’ya uygulanan yaptırımların ele alındığını kaydetti.