image

PeyamaKurd - Dünya genelik küresel bir gıda krizi yaşanırken açlık oranında sayı 46 milyon daha arttı. BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ve Dünya Gıda Programı (WFP) küresel açlık raporunu açıkladı.

BM'ye bağlı iki örgütünün ortak raporunda, 2021'de dünya nüfusunun neredeyse yüzde 10'unun açlık sorunu yaşadığı ifade edildi.

Yayımlanan raporda, açlık çekenlerin sayısının son bir yılda 46 artarak 828 milyona yükseldiği vurgulanarak, Kovid-19 salgınından bu yana ise açlık çekenlerin sayısının 150 milyon arttığı vurgulandı.

Raporda, "Dünya, 2030 yılına kadar açlığı, gıda güvensizliğini ve yetersiz beslenmeyi sona erdirme hedefinden giderek uzaklaşıyor." denildi.

149 milyon çocuk yetersiz besleniyor!

5 yaş altı yaklaşık 45 milyon çocuğun aşırı derecede yetersiz beslenmeye maruz kaldığı aktarılan raporda, 149 milyon çocuğun ise yetersiz beslenme yüzünden büyüme geriliği sorunu ile karşı karşıya kaldığı kaydedildi.

Raporda görüşlerine yer verilen Dünya Gıda Programı Direktörü David Beasley ise "Önümüzdeki aylarda bu rakamların daha da yükselme riski var." uyarısında bulundu.