image

PeyamaKurd -  Al Jazeera muhabiri Şirin Ebu Akile'nin öldürülmesi ile ilgili BM'den açıklama geldi. Gazetecinin öldürülmesinin savaş suçu sayılabileceği vurgulandı.

İsrail askerlerinin görevi sırasında Al Jazeera muhabiri Şirin Ebu Akile'yi öldürmesini ele alan Birleşmiş Milletler (BM), bu durumun savaş suçu teşkil edebileceğini bildirdi.

Ortak yazılı bir açıklama yayımlayan BM insan hakları uzmanları, Ebu Akile'nin öldürülmesinin basın ve ifade özgürlüğüne saldırı olduğunu dile getirerek, "Yetkili makamlar gazetecilere zarar vermekle değil, uluslararası insan hakları hukuku çerçevesinde gazetecileri korumakla görevlidir" değerlendirmesinde bulundu.

Ebu Akile'nin öldürülmesi kınandığı açıklamada, "Gazeteci olarak sadece görevini yapmakta olan Ebu Akile'nin öldürülmesi savaş suçu teşkil edebilir" sözleri kullanıldı.

BM'den etraflı ve şeffaf bir soruşturma talebi!

Açıklamada, bu cinayetin aynı zamanda basın ve ifade özgürlüğüne bir saldırı olduğu altı çizilerek, işgal altındaki Filistin topraklarında gazetecilerin güvenli şekilde görev yapabilmesinin önemine dikkat çekildi.

Ayrıca açıklamada, "Ebu Akile'nin öldürülmesine ilişkin acil, bağımsız, tarafsız, etkili, etraflı ve şeffaf bir soruşturma talebinde bulunuyoruz" denilerek, İsrail ve Filistinli yetkililerin de bu soruşturma sürecinde iş birliği içinde olması gerektiği belirtildi.