image

PeyamaKurd - Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nin her üyesine Rusya'ya ilişkin çağrıda bulunan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, "Konseyin her üyesi, bu pervasız nükleer tehditlerin derhal durdurulması gerektiğine dair net bir mesaj göndermeli" ifadesini kullandı.

BM Güvenlik Konseyi'nde dışişleri bakanlarının katılımıyla düzenlenen “Ukrayna’da barış ve güvenliğin korunması” başlıklı toplantıda konuşan Antony Blinken, nükleer tehdit konusunda Rusya'ya açık bir mesaj verilmesi gerektiğini ifade etti.

BMGK üyelerine Rusya'ya baskı yapın mesajı!

Buradaki açıklamalarında Rusya tarafından Ukrayna’da işlendiğini söylediği vahşetleri sıralayan Bakan Blinken, söz konusu benzeri “savaş suçları”nın daha fazlasının gelebileceğine dikkat çekti.

Bakan Blinken konuşmalarında ayrıca, Ukrayna’daki savaşın sadece ülkede ve Ukrayna halkında büyük yıkıma yol açmadığını, aynı zamanda Güvenlik Konseyini potansiyel kıtlıklar, iklim değişikliği ve yaygın yoksulluk dahil olmak üzere diğer küresel krizlerden uzaklaştırdığını belirterek, Konsey üyelerinden Rusya’ya karşı, özellikle nükleer tehdit konusunda baskıları artırmaları çağrısında bulundu.

"Nükleer tehditler derhal durdurulmalı"

ABD Dışişleri Bakanı açıklamasının devamında ise, “Konseyin her üyesi, bu pervasız nükleer tehditlerin derhal durdurulması gerektiğine dair net bir mesaj göndermeli” sözlerine yer verdi.