image

PeyamaKurd - Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Nikaragua Dışişleri Bakanı Denis Moncada Colindres ile ortak basın toplantısı düzenledi. Çavuşoğlu, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suriye’ye yönelik açıklamalarına dair soruları da yanıtladı.

Kuzey ve Doğu Suriye'ye (Rojava) yönelik konuşan Mevlüt Çavuşoğlu, 'Ne yapılması gerekiyorsa yapacağız' diyerek askeri operasyon sinyali verdi.

"Gerekeni yaparız" 

 "Suriye'ye yeni harekat olur mu?" sorusunu Çavuşoğlu, şöyle yanıtladı:

“Suriye'nin kuzeyinde saldırılarını artırdığını görüyoruz. Bizim askerlerimize ve polisimize de saldırdılar. 7 Ekim'de bir askerimiz 10 Ekim'de 2 polisimiz şehit oldu. Biz sınır ötesi harekatlarımızdan sonra ABD ve Rusya ile bir mutabakata varmıştık. Sözler tutulmadı. Son yapılan saldırılarda Rusya ve ABD'nin de sorumluluğu var çünkü sözlerinde durmadılar. Bizim burada yapmamız gereken şey yine kendi göbeğimizi kesmek. Bu bölgeden teröristlerin temizlenmesi için ne gerekiyorsa yapacağız."

"ABD'ye taziye tepkisi"

ABD'nin iki gün önce düzenlenen güdümlü füze saldırısı sonucu Suriye'de ölen Türk güvenlik güçlerine yönelik taziye açıklamasına da değinen Çavuşoğlu, "Şimdi ABD açıklama yapıyor, müttefikimize Suriye'den gelen saldırıları kınıyoruz diyor. Peki bu silahları kim veriyor bu teröristlere, kim eğitiyor bunları? Sen eğitiyorsun, sen silah veriyorsun. Sonra da göstermelik bir kınama açıklaması yapıyorsun. Burada samimiyetsizlik apaçık ortadadır" dedi.