image

PeyamaKurd -  ABD ve NATO birliklerinin Afganistan’dan çekilme süreci devam ederken, Kabil Havalimanı'nın güvenliğini ve işletmesini sağlamaya talip olan Türkiye’nin de Washington yönetimi ile anlaşma süreci devam ediyor.

CHP, iktidarın Afganistan’da kalma politikasını eleştirerek, bölgeye Türk askerinin gönderilmemesini istedi.

Düzenlediği basın açıklamasında iktidara seslenen CHP Sözcüsü Faik Öztrak, “SADAT’ınızı, ÖSO’nuzu, silahlarla poz veren, şovmen tosuncuklarınızı Afganistan’a gönderin” dedi.

Öte yandan açıklamaısnda Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın AKP grup toplantısında FETÖ üzerinden yaptığı konuşmayı hatırlatan Öztrak şu ifadeleri kullandı:

“Ne aldatan olduk, ne aldanan, diyenler, şimdi çıkmışlar, ‘Aldandık’ diyorlar. Bilinen bir kuraldır. Siyasette kandırılmış olmak, bir mazeret değildir, siyasette ‘Aldandım’ demek, Basiretimi ve aklımı kaybettim, kararlarım ve eylemelerim hükümsüzdür, demeye gelir. Ülkeyi yönetenler, ‘Aldandık’ deyip geçemez. Çünkü bunun vahim sonuçları olur.”

Erdoğan Çarşamba günü yaptığı konuşmada FETÖ'ye karşı mücadele ettiklerini belirterek "Evet, açık söylüyorum, aldandık. Şimdi toparlandık. 2010'dan sonra bu süreci farklı bir atmosferde götürüyoruz" ifadesini kullanmıştı.

“Afganistan’a ÖSO’nuzu gönderin!”

Açıklamasında iktidarın Afganistan politikasını da eleştiren CHP’li Öztrak, Türkiye destekli Suriye Milli Ordusu (eski adıyla Özgür Suriye Ordusu-ÖSO) ve en son Sedat Peker’in açıklamalarıyla tekrar gündeme gelen askeri danışmanlık şirketi SADAT’ı işaret ederek şu ifadeleri kullandı:

“Siz, Biden ve Amerika ile arayı bulacaksınız diye, bizim mehmetçiğimiz, Taliban’ın önüne sürülecek bir kalkan değildir. Bu işe çok hevesliyseniz, SADAT’ınızı, ÖSO’nuzu, silahlarla poz veren, şovmen tosuncuklarınızı Afganistan’a gönderin. Bu işin şaka kaldırır yanı yoktur. Erdoğan’a ve AK Partiye hatırlatırız.”