image

PeyamaKurd - Amerikan Merkezi Haber Alma Teşkilatı (CIA), Türk hükümetinin 2013 yılında şiddeti sona erdirmek için PKK ile masaya oturduğunu bildirdi.

Halka açık internet sayfasını güncelleyen CIA, Türkiye ile ilgili bölümde, hükümetin 2013 yılında PKK ile müzakere masasına oturduğunu anlattı.

Haberde, 2016’ya kadar Ankara İstanbul ve Kürt ağırlıklı bölgelerde büyük saldırılar da dahil olmak üzere terör olayları olduğu ifade edildi.

Temmuz 2016’da yaşanan darbe ve sonrasında gelişen olaylara da dikkat çeken CIA, Türkiye’deki ekonomik durumla ilgili bölümde de ekonomideki dengesizliklere değindi.

“Son dönemde yaşanan siyasi ve ekonomik dinamizmin, finansal piyasalarda dalgalanma yarattığı ve ekonomik görünümü üzerinde baskı oluşturduğu, belirsizlik ve güven endişelerine yol açtığı” yorumunda bulunan haberde, “Hükümet bazı stratejik sektörlerde daha aktif bir rol oynuyor ve siyasi muhalifleri hedef almak için ekonomik kurumları ve düzenleyicileri kullanarak özel sektörün yargı sistemine olan güvenini sarsıyor” denildi.

Türkiye’ye seyahat uyarısı!

CIA  ayrıca ‘seyahat’ bölümünde Türkiye’ye seyahat edecek ABD vatandaşlarına Dışişleri Bakanlığı’nın son ‘seyahat uyarısını’ hatırlatarak şu uyarıda bulundu:

“ABD Dışişleri Bakanlığı şu anda ABD vatandaşlarına Kovid-19 nedeniyle Türkiye’ye seyahat etmemelerini tavsiye ediyor. Terörizm ve keyfi gözaltılar nedeniyle Türkiye’ye seyahat ederken daha dikkatli olun.”