image

PeyamaKurd - Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi ile görüşerek NATO'nun Çin'i hasım olarak görmediğini belirten NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, nükleer silahlar gibi konularda bu ülkenin uluslararası taahhütlerine uyması ve şeffaflık sağlaması gerektiğini ifade etti.

Görüşme ile ilgili NATO'dan yapılan açıklamaya göre, Stoltenberg ile Vang, videokonferans yöntemiyle görüşerek NATO-Çin ilişkileri ile uluslararası güvenlik konularını değerlendirdi.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, özellikle iklim değişikliği gibi ortak sınamalarda daha fazla ilişki imkanı bulunduğunu da dile getirdi.

NATO'dan Çin'e şeffaflık vurgusu!

Stoltenberg, NATO'nun Çin'i hasım olarak görmediğini belirterek, buna karşılık Çin'e uluslararası taahhütlerini yerine getirme ve uluslararası sistemde sorumlu şekilde davranma çağrısı yaptı.

Ayrıca Genel Sekreter açıklamasında, zora başvuran politikaları, büyüyen nükleer silah stoku ve askeri modernizasyonda şeffaflık göstermemesi nedeniyle NATO'nun Çin ile ilgili endişelerini vurguladı.

Öte yandan açıklamasının devamında Çin'i nükleer imkanları ve doktriniyle ilgili anlamlı bir diyalog, güven tesis edilmesi ve şeffaflık tedbirlerine davet eden Stoltenberg, karşılıklı şeffaflık ve diyaloğun hem NATO hem de Çin'in çıkarına olacağını belirtti.