image

PeyamaKurd - Beyaz Saray’daki yeni muhafazakârların Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı Orta Doğu’da yeni büyük çapta bir savaşın ‘davetiyesi’ olarak gördüklerini yazan Avusturya merkezli Contra Magazin dergisi, bu nedenle Erdoğan’ı hata yapması ve böylece bölgenin kaosa sürüklenmesi için Provokatif  girişimlerinde bulunduğunu yazdı.

Erdoğan’a ilişkin Contra Magazin’deki Marko Maier imzalı makaleye göre, Washington’daki yeni muhafazakârlar Erdoğan’ı Orta Doğu’da yeni büyük çapta bir savaşın ‘davetiyesi’ olarak görüyor ve bu amaçla onu Orta Doğu’yu yeniden kaosa sürükleyecek bir hata yapması için provoke ediyor.

Marko Maier, ABD güçlerinin bölgedeki askeri varlığını açıklayabilecek tek gerekçenin bu olduğunu belirterek, Türk askerlerinin şu anda Türkiye’nin güneyinde gruplandığını ve Suriye’nin kuzeyinde taarruza geçmek için talimat beklediklerine vurgu yaptı.

Öte yandan dergideki yazının devamında Maier “Ankara’nın, Suriye’nin kuzeyinde askeri operasyona başlaması halinde,  Kürtlere destek veren ABD özel kuvvetleri ateş hattına girer. Bu durum ABD askerleri arasındaki kayıp sayısının kayda değer ölçüde artmasına yol açar. Türkiye’nin operasyonu sırasında ABD askerlerinin ölmesi ve yaralanması halinde, Washington da benzer biçimde yanıt verir ve belki de iki NATO üyesi ülkesi arasında felaket niteliğinde bir çatışmaya yol açar. Bu nedenle Türkiye ile ABD arasındaki askeri çatışma çıkması ihtimali, hiçbir zaman bugünkü kadar yüksek olmamıştı” yorumunda bulundu.

Bu haberi gördünüz mü? | “AKP’lilere göre seçimin tekrarı oyları düşürür”