image

PeyamaKurd - İngiliz medyası Rusya’nın Ukrayna ile ilgili işgal planı hakkında önemli bir iddia ortaya attı.

İngiliz Daily Mail gazetesi, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal için çok boyutlu bir plan hazırladığını öne sürdü.

Haberde, Rus askerlerinin önce Belarus ve Kırım’dan Ukrayna’ya girip ardından ülkenin doğusundan Kiev’e ulaşarak son darbeyi indireceği belirtiliyor.

Kaynaklar Rusya'nın birliklerinin Kiev sokaklarında sıcak çatışmaya girmesini istemediğini, kansız bir darbe amaçladığını da ifade etti.

İngiliz basınına göre, Ukraynalıların ülkeyi savunmak için savaşma arzusunu fazla hafife alıyor ve işgal planı çok kanlı olabilir. Kaynak, çok sayıda insanın ölebileceğini ve işgalin Rusya için ekonomik ve siyasi açıdan çok maliyetli olabileceğini de kaydetti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’nın başına Moskova’ya yakın bir lideri getirme amacında olduğunu aktaran Daily Mail, “Amaç kansız bir darbe olsa da kaynaklar işgal planının kanlı bir savaşa dönüşebileceğine dikkat çekiyor” dedi.

Rusya ‘o ülkeler’ üzerinden Ukrayna’ya girecek!

İngiliz Daily Mail gazetesinin aktardığı plana göre Rusya önce Belarus ve Kırım'dan Ukrayna'ya girecek, daha sonra ülkenin doğu sınırında konuşlandırılan Rus askerleri hızla Kiev'e ulaşarak Ukrayna hükümetini indirecek.

Doğudan ülkeye girecek Rus askerleri, Ukrayna'nın doğudaki birliklerinin başkenti savunmak üzere Kiev'e ulaşmasını da engelleyecek.

Bu plan hız gerektirdiği için Rusya'nın daha hafif araçları ve silah sistemlerini tercih ettiği de söyleniyor.

“15 Rus birliği daha yola çıktı”

Haberde, Rusya’nın halihazırda sınırlara yığdığı 130 bin askerle Ukrayna'yı farklı cephelerden kuşatacağı ve 20 bin Rus askerinin de birliklere katılmak üzere hazır bekletildiği öne sürüldü.

İsmi açıklanmayan bir kaynak, “Asker ve ekipman konuşlandırma düzeyi benzersiz ve çok endişe verici. Bunun amacı işgal. 15 Rus birliğinin daha Ukrayna sınırına doğru yola çıktığı tahmin ediliyor” dedi.

Kaynaklara göre ayrıntılı işgal planı Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e sunulacak ve Putin işgalle ilgili nihai kararını verecek.

Kiev, Rus askerlerinin konuşlandırıldığı Belarus'un güney sınırına 240 kilometre uzaklıkta ve Rus birlikleri kente 6 saatte ulaşabilir.