image

PeyamaKurd - SOHR'un açıklamasına göre, Demokratik Suriye Güçleri'nin (DSG) kontrolündeki Kamışlo kentinde terör örgütü IŞİD militanlarının ailelerinden Hollanda uyruklu bir kadın ve üç çocuğu dört kişiyi, ülkelerinden gelen diplomatik bir heyete teslim etti.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) açıklamasına göre Cumartesi günü, iki yaşında bir erkek, 5 yaşında kız ve annelerinin yanı sıra 12 yaşındaki bir kız çocuğu, aralarında Hollanda'nın Suriye özel elçisi Emiel de Bont ve Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk ve Vize İşleri Müdürü Dirk Jan Nieuwenhuis’un da bulunduğu heyet tarafından kabul edildi.

Yapılan basın toplantısında, Kürt Özerk Yönetimi Dış İlişkiler Kurumu yetkilisi Abdul Kerim Ömer, “İki çocuğuyla birlikte Hollandalı bir kadının yanı sıra, Hollanda hükümetinin talebi ve annesinin rızası ile teslimi istenen bir diğer kız çocuğu toplam 4 kişi teslim edildi” ifadesini kullandı.

Kamoşlo'da bulunan Hollandalı yetkililer, Kürtler tarafından gözaltına alınan 30 kadın ve 15 erkeğin yanı sıra Özerk Yönetim tarafından yönetilen kamplarda yaklaşık 75 erkek ve kız çocuğu olduğunu tahmin ediyor.