image

PeyamaKurd - DSÖ Genel Sekreteri Tedros Adhanom Ghebreyesus, Tokyo Olimpiyatı organizasyonu ile ilgili açıklamasında, "Pandeminin başlamasından beri 19 ay ve ilk aşıların onaylanmasından beri 7 ay geçerken, şimdi Koronavirus (Kovid-19) enfeksiyonları ve ölümlerinin yeni bir dalgasının erken aşamalarındayız" ifadesini kullandı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSO) Genel Sekreteri Ghebreyesus, tüm ülkeler hastalığı kontrol altına alana dek küresel tehdidin süreceğini dile getirdi..

Salgının başlangıcı Aralık 2019'a tarihlenen Koronavirus pandemisinde 19 ay geride kalırken, yaz mevsimindeki yeniden açılma sevincine DSO'dan kötü haber geldi.

DSO Genel Sekreteri Tedros Adhanom Ghebreyesus açıklamalarında, Delta varyantının yayılmasıyla küresel vaka sayıları tekrar zirve yapmaya başlarken, dünyanın yeni bir Kovid-19 dalgasının erken aşamasına girdiği uyarısında bulundu.

Ghebreyesus, pandemi yüzünden bu yıla ertelenen Tokyo Yaz Olimpiyat Oyunları'nın cuma günkü resmi açılış töreni öncesi Tokyo'daki Uluslararası Olimpiyat Komitesi üyelerine seslenerek şu ifadeleri kullandı:

"Pandeminin başlamasından beri 19 ay ve ilk aşıların onaylanmasından beri 7 ay geçerken, şimdi Kovid-19 enfeksiyonları ve ölümlerinin yeni bir dalgasının erken aşamalarındayız."